Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Ballada bezludna” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ballada bezludna” Bolesława Leśmiana ukazała się w 1920 r., w tomie „Łąka”. Przyjrzyjmy się temu niezwykle ciekawemu i nieco odmiennemu od innych dzieł Leśmiana utworowi.

„Ballada bezludna” składa się z trzech strof, po których następuje refren. Każda z nich napisana jest oktostychem, liczącym szesnaście sylab (8+8). Pojawiają się w nich rymy parzyste. Refreny składają się z czterech wersów liczących po dziesięć sylab. Wśród środków stylistycznych pojawiających się w tym utworze największą liczbę stanowią oczywiście epitety. Warto także zwrócić uwagę na porównania, użyte w opisie próby zmaterializowania się „dziewczęcej mgły”. Wskazują one na niemożliwość tego aktu. Pojawiają się także metafory np. „ciemnił pysk nadmiarem śliny”.

W utworze opisana została cudowna łąka, zupełnie niedostępna ludziom. Nikt nigdy jej nie oglądał, nikt nigdy po niej nie stąpał. Dlatego w spokoju, trwa na niej istny festiwal przyrody. Wszystko tętni życiem, rozwija się, zaznacza swoją barwną obecność. Ten szczególnie piękny i dynamiczny obrazek staje się sceną, na której „dziewczęca mgła” próbuje się zmaterializować. Jest to staranie pełne bólu...

Podobne wypracowania