Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Maciej (Apostoł) - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Maciej Apostoł był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Po samobójczej śmierci Judasza i wniebowstąpieniu Syna Bożego, został wybrany do grona najbliższych towarzyszy Zbawiciela. Najwięcej informacji o jego postaci dostarczają spisane przez św. Łukasza „Dzieje Apostolskie”.

Swoją misję ewangelizacyjną prowadził w różnych częściach świata. Najpierw czynił to w Judei, później w Etiopii oraz w Kolchidzie (dzisiejsza Gruzja). Klemens Aleksandryjski (jeden z pierwszych teologów Kościoła) podaje, że to właśnie św. Maciej wprowadził do życia religijnego ascezę. Niektóre źródła mówią, iż poniósł on śmierć męczeńską na terenie Jerozolimy – ukamienowano go jako wroga narodu żydowskiego, a następnie ścięto toporem lub halabardą. Jednakże wspominany wcześniej Klemens Aleksandryjski uważał, że św. Maciej zmarł śmiercią naturalną około 50r. n.e.

Zachowały się pisma apokryficzne, przypisywane trzynastemu Apostołowi. Zarówno „Ewangelia według św. Macieja” oraz „Dzieje św. Macieja” uważane są jednak za dzieła pochodzące z III wieku i napisane przez gnostyckich heretyków.

Relikwie św. Macieja miały zostać odnalezione przez św. Helenę (matkę Konstantyna...

Podobne wypracowania