Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Karol Boromeusz - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Karol Boromeusz żył w latach 1538 – 1584. Przyszedł na świat w Aronie, w rodzinie Gilberta i Małgorzaty Medici (siostry papieża Piusa IV). Już w wieku siedmiu lat  został przeznaczony do stanu duchownego. Będąc dziewięciolatkiem stracił matkę, a wkrótce zmarł także jego ojciec. Od tego czasu Karol znalazł się pod opieką swego stryja – kardynała Mediciego (przyszłego papieża – Piusa IV). Źródła podają, że jako dwunastolatek uzyskał godność opata. Mimo młodego wieku Karol Boromeusz prosił, by całe dochody z jego działalności zostały przeznaczone na pomoc ubogim.
     
Przyszły święty otrzymał niezwykle staranne wykształcenie, a podczas nauki wykazywał się niezwykłym zapałem i szczególną pracowitością. Najpierw uczył się w Mediolanie, a następnie przebywał w Pawii. Gdy w 1559r. jego wuj został mianowany kolejnym papieżem, Karol Boromeusz został wkrótce ściągnięty przez niego do Rzymu i mianowany protonotariuszem apostolskim (urzędnikiem w Kurii Rzymskiej). Rok później zajął stanowisko Sekretarza Stanu i kardynała (chociaż nie miał jeszcze święceń kapłańskich – miał dopiero 23 lata). Święcenia odebrał w 1563r., co pociągnęło za sobą kolejne godności i urzędy. Był między innymi kardynałem...

Podobne wypracowania