Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł - List do Tymoteusza (1 i 2) - streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Św. Paweł podczas swojej pierwszej podróży misyjnej znalazł się w Azji Mniejszej, w Lystrze, gdzie poznał młodego chrześcijanina, Tymoteusza. Ponieważ bardzo spodobał mu się zapał i zdolności młodzieńca, św. Paweł bardzo chciał zabrać go ze sobą jako współtowarzysza podróży i pomocnika. 

Udało mu się to dopiero podczas drugiej podróży. Po wielu latach wspólnego nauczania, zostawia św. Paweł Tymoteusza w Efezie, mianując go biskupem prężnie działającej na tym terenie gminy chrześcijańskiej. Paweł kontynuuje swą podróż samotnie. Kiedy przebywa w Macedonii dochodzą go słuchy, że Tymoteusz czuje się zagubiony i osamotniony, kierując gminą bez swego mentora. Wtedy św. Paweł pisze do niego list, prawdopodobnie około roku 65, by dodać otuchy młodemu biskupowi, umocnić go w wierze oraz pocieszyć go. 

Apostoł, mając większe doświadczenie, proponuje Tymoteuszowi kilka rad, jak postępować z wiernymi, którzy zachwiali się w wierze. Otóż upomina, by odprawiać modły, prośby, błagania i dziękczynienia, następnie określa, jak powinni zachowywać się wierni podczas modlitwy. W dalszej części wymienia obowiązki, jakie powinien wypełniać młody biskup, po pierwsze, ma stanowić dla wiernych przykład, ma być dobrym...

Podobne wypracowania