Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Msza św. - budowa, przebieg. Części mszy św. i ich znaczenie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dla wielu ludzi układ mszy świętej wydaje się oczywisty, gdyż zdążyli się oni przez lata zapoznać z treścią i różnymi formalnymi wariacjami w jego obrębie. Niewielu ma natomiast świadomość, co dane części Mszy świętej znaczą i dlaczego ułożone są tak, a nie inaczej. Trzeba wiedzieć, że mają one specjalny i dokładnie zaplanowany układ, który pozwala celebrować każdą część Eucharystii, nadając jej odpowiednią wagę.

Chcąc opisać części mszy świętej, możemy podzielić ją na cztery etapy: obrzędy wstępne, w trakcie których wierni przygotowują się do pełnego przeżycia Eucharystii, liturgię słowa, gdzie nacisk kładzie się na zrozumienie i uwielbienie Słowa Bożego, złożoną z trzech części liturgię eucharystyczną, której centralnym punktem jest Przeistoczenie oraz przyjęcie Komunii świętej oraz obrzędy zakończenia, w których ważną funkcję spełnia podziękowanie Bogu za odprawioną mszę.

Obrzędy wstępne mają na celu zjednoczyć wiernych modlących się w świątyni. Są oni zgromadzeni w tym samym celu i wszyscy chcą wysławiać Boga. Z tego względu początek mszy świętej ma przygotować ich do pełnego i głębokiego uczestnictwa w liturgii słowa i liturgii eucharystycznej.

Najpierw wierni intonują pieśń na wejście. Dzieje się to, kiedy kapłan...

Podobne wypracowania