Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JWHW - Jahwe - co oznacza Jahwe? Znaczenie, symbolika imienia. Jahwe w Biblii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

JWHW, zwane tetragramem (z łacińskiego – „cztery litery”), jest uznawane za imię Boga, które przy przetłumaczeniu na język polski brzmiałoby „Jahwe” bądź „Jehowa”. Pisany język hebrajski nie zawierał samogłosek, dodawane były one jedynie w mowie mówionej, z tego względu dokładne brzmienie wyrazów było przekazywane jedynie ustnie. To powoduje, iż dzisiaj możemy jedynie domyślać się, jakie samogłoski zostały wprowadzone pomiędzy spółgłoski JWHW.

Uczeni podają, iż w języku hebrajskim po „j” najczęściej występuje „a”, natomiast po zbitce „hw” – „e”; stąd spekulacje, iż takie samogłoski mogły pojawić się w tych miejscach. Trzeba pamiętać jednak, iż Jahwe jest imieniem własnym, a do nazw własnych reguły gramatyki nie zawsze ściśle się stosują. Imię Boga brzmieć może więc inaczej.

Jednak na poparcie tezy o występowaniu samogłosek „e”, „o”, „a” przemawia także inny argument: owe litery mogą być kopią samogłosek znajdujących się w wyrazie „Adonaj”, co znaczy „Pan”. Przeniesienie wyglądałoby wtedy następująco: Jahowah.

W...

Podobne wypracowania