Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Błogosławieństwo - co to jest błogosławieństwo? Definicja. Błogosławieństwa ewangeliczne (osiem błogosławieństw) - opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Błogosławieństwo to dwustronne – bo i Boże, i człowiecze – wyjście naprzeciw siebie. Bóg i człowiek spotykają się w modlitwie, a ona wznosi się przez Chrystusa do Ojca i zstępuje przez Ducha Świętego na modlącego się.

Na początku w szczególności Bóg pobłogosławił Adama i Ewę, jednak nie odwrócił się od człowieka mimo jego grzechu. Zawarł później z Noem kolejne przymierze, obdarzając go szczególną łaską. Później błogosławieństwo Boże będzie przejawiać się w takich wydarzeniach jak: wyprowadzenie z Egiptu, dar Ziemi Obiecanej i wiele innych. Innym echem błogosławieństwa Bożego w Biblii było radosne pozdrowienie bądź złożenie gratulacji z powodu pomyślnego przebiegu wydarzeń, miłej sytuacji czy otrzymanych prezentów.

Msza święta jest największym skarbcem błogosławieństw. Bardzo ważne jest błogosławieństwo końcowe, udzielane przy końcu mszy świętej. Tradycyjnie wykonywane są trzy znaki krzyża po formule „Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący...”, co odnosi się do trzech osób Trójcy Świętej.

Jednak istnieją też inne formy błogosławieństwa, np. przy błogosławieństwie prymicyjnym kapłan nakłada dłonie na głowę błogosławionego, po różańcu natomiast udzielane...

Podobne wypracowania