Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eucharystia - co to jest Eucharystia? Znaczenie Eucharystii w życiu wierzącego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chrystus ofiarował za nasze grzechy swoje Ciało i Krew – umierając na krzyżu, umożliwił każdemu człowiekowi udział w Jego chwale w Królestwie Niebieskim, a więc – udział w zbawieniu. Zapowiedź tych wydarzeń miała miejsce w Wielki Czwartek, kiedy to Chrystus w Wieczerniku podzielił chleb i wino pośród swoich uczniów przykazując, aby czynili to samo po Jego śmierci.

Było to ustanowienie Eucharystii, czego wspomnienie przeżywamy w czasie każdej mszy świętej. Uczestnicząc w tej ceremonii, dajemy dowód na swoją wiarę w cud przemiany wina w Krew i chleba w Ciało Pańskie. Eucharystia – obok chrztu świętego – jest najważniejszym sakramentem, dzięki któremu otrzymać możemy szczególne łaski. O jej istotności świadczy fakt, iż jest obecna w niemal wszystkich wyznaniach chrześcijańskich.

Celebracją Eucharystii jest msza święta, która stanowi sakramentalne uobecnienie tajemnicy pasji, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Ofiara, jaką ona stanowi, uczestnictwo w tej ofierze, może być poświęcane w różnych intencjach, np. za zmarłych, za określoną osobę czy za samego siebie.

Wszyscy uczestniczący w Eucharystii stanowią żywy Kościół, a więc Ciało Boże, którego głową jest kapłan –...

Podobne wypracowania