Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eucharystia - co to jest Eucharystia? Znaczenie Eucharystii w życiu wierzącego - opracowanie

Chrystus ofiarował za nasze grzechy swoje Ciało i Krew – umierając na krzyżu, umożliwił każdemu człowiekowi udział w Jego chwale w Królestwie Niebieskim, a więc – udział w zbawieniu. Zapowiedź tych wydarzeń miała miejsce w Wielki Czwartek, kiedy to Chrystus w Wieczerniku podzielił chleb i wino pośród swoich uczniów przykazując, aby czynili to samo po Jego śmierci.

Było to ustanowienie Eucharystii, czego wspomnienie przeżywamy w czasie każdej mszy świętej. Uczestnicząc w tej ceremonii, dajemy dowód na swoją wiarę w cud przemiany wina w Krew i chleba w Ciało Pańskie. Eucharystia – obok chrztu świętego – jest najważniejszym sakramentem, dzięki któremu otrzymać możemy szczególne łaski. O jej istotności świadczy fakt, iż jest obecna w niemal wszystkich wyznaniach chrześcijańskich.

Celebracją Eucharystii jest msza święta, która stanowi sakramentalne uobecnienie tajemnicy pasji, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Ofiara, jaką ona stanowi, uczestnictwo w tej ofierze, może być poświęcane w różnych intencjach, np. za zmarłych, za określoną osobę czy za samego siebie.

Wszyscy uczestniczący w Eucharystii stanowią żywy Kościół, a więc Ciało Boże, którego głową jest kapłan – przewodnik wiernych. Świadomi tej specjalnej roli, jaką odgrywamy we wspólnocie, powinniśmy przykładać szczególną wagę do sposobu naszego w niej uczestnictwa. Skupienie i postawa kontemplacyjna świadczą o naszym szacunku względem celebracji i oddaniu się Bogu.

Posilając się komunią świętą pozostajemy w stanie łaski uświęcającej, będąc w bliskim kontakcie z Chrystusem, dzięki czemu stajemy się otwarci na szczególne dary płynące z Jego miłości. Miłosierdzie, którego możemy doświadczyć, powinno umacniać nas i zachęcać do nieustannej pracy nad sobą.

Skoro Jezus ofiarowuje się w każdej mszy świętej, my powinniśmy skorzystać z darów, które są nam za Jego sprawą oferowane. Komunia przyjmowana podczas Mszy świętej to pokarm duchowy, dający wiarę, siłę i motywujący do postępowania w duchu nauk Chrystusowych. Przede wszystkim jednak jest ona zapowiedzią naszego przyszłego zbawienia.

Podobne wypracowania do Eucharystia - co to jest Eucharystia? Znaczenie Eucharystii w życiu wierzącego - opracowanie