Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Odpusty - co to jest odpust? Definicja, historia, warunki. Odpust zupełny, odpust częściowy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odpust  jest w wierze chrześcijańskiej darowaniem kary za grzechy. Jeśli się spowiadamy, czyli przystępujemy do sakramentu pokuty, jest nam darowana wina za nasze występki. Jednak według jednej z prawd wiary, „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze”, czyli każdy niegodziwy uczynek, nawet wybaczony, jeśli chodzi o winę, niesie ze sobą konieczność ukarania grzesznika.

Odpusty dają nam więc szansę całkowitego unieważnienia kary, wtedy mówimy o odpuście zupełnym lub częściowego zmniejszenia kary i wtedy mówimy o odpuście cząstkowym. Możemy ofiarować odpust nie tylko za nasze grzechy, ale także za grzechy zmarłych i w ten sposób prosić o „ułaskawienie” w ich imieniu. Możliwość taka istnieje ze względu na świętych obcowanie, czyli przenikanie się światów ziemskiego i duchowego. Możemy mieć więc duchowy kontakt z osobami pozostającymi w czyśćcu oraz tymi, które znajdują się już w Niebie, nawzajem modlić się za siebie, ofiarowywać dobre uczynki czy umartwianie się.

Jakkolwiek możemy ofiarowywać odpust za osobę zmarłą, niedopuszczalna jest praktyka czynienia tego za osobę żyjącą. Dodatkowo, nikt nie może uzyskać więcej, jak jeden odpust zupełny na dzień.

Główną...

Podobne wypracowania