Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manicheizm - co to jest manicheizm? Definicja, założenia, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Manicheizm to rodzaj religii, której nazwa pochodzi od jej twórcy – Maniego, zwanego także Manicheuszem bądź Manesem. Urodził się on w Persji w III wieku naszej ery  i już od najmłodszych lat przejawiał niezwykłe zdolności. W wieku lat dwunastu miał mieć pierwsze objawienia, które później się powtarzały i były impulsem do stworzenia manicheizmu, który oparty był na założeniach wielu innych religii.

Manicheizm powstał w III wieku jako mieszanka różnych systemów religijnych i filozoficznych. Głównymi komponentami był zoroastryzm (inaczej zaratusztrianizm, a więc religia monoteistyczna stworzona przez Zaratusztrę, żyjącego na terenie dzisiejszego Iranu ok. 1000r. p.n.e.), buddyzm i chrześcijaństwo.

Podstawą owej religii jest przekonanie o dualizmie przenikającym wszelkie aspekty istnienia. Dualizm ten to oczywiście opozycja światła i ciemności, dobra i zła, porządku i chaosu. Przeciwieństwa te cały czas walczą o dominację jednego nad drugim.

Nie zawsze jednak tak było. Według manicheizmu, na początku oba pierwiastki pozostawały oddzielone od siebie i żadne z nich nie chciało zawładnąć tym drugim. Był to tzw. złoty wiek. Później jednak elementy owe zaczęły walczyć ze sobą, próbowały zniszczyć...

Podobne wypracowania