Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karta Narodów Zjednoczonych - powstanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karta Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations Charter) to akt prawny mający postać umowy międzynarodowej na podstawie której do życia powołana została Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dokument ten powstał 26 czerwca 1945 roku w San Francisco podczas konferencji Narodów Zjednoczonych, został podpisany przed 50 państw i wszedł w życie 24 października tego samego roku (na pamiątkę tego wydarzenia 24 października jest świętowany jako dzień ONZ). Polska podpisała Kartę Narodów Zjednoczonych w sierpniu 1945 roku w jej dosłownym brzmieniu i uważana jest za 51 członka-założyciela. 

Dokument został sporządzony w pięciu językach odpowiadających mocarstwom, które zasiadły w Radzie Bezpieczeństwa odpowiedzialnej za zachowanie pokoju i postanowień Karty: angielskim, chińskim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim. Dokument uznaje się za symbol i najważniejszy dokument prawa międzynarodowego. 

W skład Karty Narodów Zjednoczonych wchodzi 19 rozdziałów i 111 artykułów. Tekst dokumentu poprzedzony jest preambułą. Jej częścią jest statut Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), czyli organizacji będącej głównym organem sądowym ONZ. Orzeka on w sporach między państwami (nie rozpatruje...

TAGI: ONZ

Podobne wypracowania