Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura alternatywna - definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każda epoka historyczna może poszczycić się ruchami, które negowały zastany porządek. Protesty wobec systemów rządzenia czy kultury przybierały przeróżne formy. Jednak dopiero w ubiegłym stuleciu tendencje do kontestacji (tj. występowania przeciw czemuś i negowania wartości) zastanej rzeczywistości przybrały rozmiar całej zorganizowanej ideologii.

Taki sprzeciw podjęli przede wszystkim ludzie młodzi, nieutożsamiający się ze wzorcami życia, normami i wartościami świata swoich rodziców i dziadków. Starali się stworzyć własny model rzeczywistości, który ulepszyłby stosunki polityczne, kulturowe i ekonomiczne. Miał on być oparty na wolności jednostki, nieograniczonej możliwości realizacji jej pragnień i wyzwoleniu od wszelkich form uzależnienia od instytucji politycznych i społecznych. Ruchy młodzieżowe stały w opozycji do obowiązujących systemów. Przyjmuje się, iż były one konsekwencją kryzysu cywilizacji zachodniej. Z tego samego nurtu wywodzi się zjawisko kultury alternatywnej, czyli kultury przeciwstawnej wobec kultury oficjalnej, powszechnie dominującej.

Jak sama nazwa wskazuje, jest ona propozycją odmiennej wizji rzeczywistości wobec tej obowiązującej, nowym sposobem podejścia do kultury, sztuki, polityki, stylu...

Podobne wypracowania