Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura masowa i kultura alternatywna – porównanie skrajnych rodzajów kultur

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najbardziej charakterystyczną cechą współczesnego świata jest jego różnorodność, „wielobarwność”. Każda z dziedzin życia daje człowiekowi szereg propozycji. Przekłada się to również na kulturę. Minione stulecie było okresem szczególnie bujnego rozkwitu różnego rodzaju grup społecznych oraz prądów artystycznych. Chyba najbardziej dostrzegalnym zjawiskiem, powstałym przed kilkudziesięcioma laty, jest kultura masowa.

Niejednokrotnie wikła ona człowieka w sieć zależności, z których ten niekoniecznie zdaje sobie sprawę, prezentuje pewne wartości, styl życia, podpowiada (a może często i narzuca), jak funkcjonować w świecie, wyznacza obowiązujące trendy i normy zachowań, a tym samym kreuje rzeczywistość. Obok kultury masowej powstał szereg ruchów kontestacyjnych. Właśnie na ich gruncie wyrosła kultura alternatywna – pragnie ona stworzyć pewną alternatywę dla głównego nurtu kultury, pokazać inne, atrakcyjne podejście do literatury, muzyki czy sztuki, dać ludziom wybór. Zatem jest ona niejako odpowiedzią (stoi w opozycji) na kulturę masową, bowiem aktualnie to ta ostatnia tworzy nurt obowiązujący, dominujący.

Różny jest w tych kulturach stosunek do odbiorcy. Kultura masowa z założenia...

Podobne wypracowania