Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Amnesty International - cele, działania, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Amnesty International (znana też jako Amnesty bądź AI) to międzynarodowa organizacja pozarządowa. Powołana została w celu „badań i przeciwdziałania naruszeń praw człowieka oraz wymierzania sprawiedliwości dla tych, których prawa zostały naruszone”.

Organizacja założona została w 1961 roku w Londynie przez brytyjskiego adwokata Petera Benesona. Oddział w Polsce powstał w 1989 roku, zaś w 1990 roku został oficjalnie zarejestrowany przez sąd. 

W swych działaniach Amnesty zwraca uwagę na wszelkie przejawy łamania praw człowieka. Prowadzi wiele kampanii mających na celu upowszechnienie tematu ochrony praw jednostki. Organizowane są także pisania listów (np. nawołujące do uwolnienia więźniów bądź zaprzestania jakiś praktyk). AI zajmuje się również pomocą mającą na celu wsparcie finansowe oraz prawne ofiar naruszeń praw podmiotowych. 

Obszary działalności AI można podzielić na 6 działów. Pierwszy dotyczy spraw związanymi z kobietami, dziećmi, mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Kolejne dwa odnoszą się do dążenia zniesienia tortur oraz kary śmierci. Następne zajmują się ochrona praw uchodźców oraz godności ludzkiej. Ostatni obszar związany jest z więźniami sumienia. Termin ten odnosi się do...

Podobne wypracowania