Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura i sekta - porównanie i charakterystyka grup społecznych

Pojęcie sekty jako pewnej grupy osób oddzielającej się od jakiegoś kościoła, grupy wyznaniowej bądź religii, funkcjonuje od wielu stuleci (przykładem mogą być m.in. średniowieczni waldensi). Jednak współcześnie ciężko jednoznacznie zdefiniować ten termin – część (zdecydowanie mniejsza) naukowców podkreśla, iż niekoniecznie muszą to być ruchy o charakterze religijnym, dlatego raczej określa się sektę mianem jakiegoś odłamu od grupy wyznawców pewnej ideologii. Niemniej w potocznym rozumieniu utrwaliło się rozumienie sekty jako ruchu religijnego. Nierzadko uznaje się je za grupy psychomanipulacyjne, czyli silnie oddziałujące na psychikę swoich członków i werbujące ich przy użyciu technik manipulacyjnych.

Wielu badaczy stawia sobie pytanie, czym różnią się od siebie subkultury i sekty: czy są grupy, które można nazwać jednocześnie tymi dwoma terminami? Problem pojawił się głównie przy próbie określenia tego, kim są sataniści. Jedni przypisują im miano sekty, drudzy zaś – jedynie subkultury. Różni je zdecydowanie charakter organizacji – rzadko się zdarza, aby subkultura własną podbudowę czyniła z ideologii religijnej, jak jest to w przypadku sekt. Częściej łączą jej członków poglądy...

Podobne wypracowania