Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niewidzialna ręka rynku - definicja, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stwierdzenie to stanowi metaforę, zastosowaną po raz pierwszy przez wybitnego ekonomistę i filozofa, A. Smitha w jego dziele „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”.  Odnosi się ona do mechanizmu charakterystycznego dla gospodarki opartej na zasadach kapitalizmu. Polega on na porównaniu, iż egoistyczne działania jednostki, mające na celu zaspokojenie jest prywatnych potrzeb w sektorze ekonomicznym, mają ogromny wpływ na rozwój realizacji potrzeb także w wymiarze całego społeczeństwa. Według filozofa mechanizm rynkowy sam z siebie jest w stanie zaspokoić potrzeby społeczne bez wpływania na nie za pomocą interwencjonizmu czy też protekcjonizmu państwa. Te czynniki realizowania interesu społecznego nie są niezbędne lub potrzebne. Jednostka, działając wyłącznie z egoistycznej chęci osiągnięcia zysku i poprawy statusu majątkowego, poprzez swoje działania wywołuje poprawę ogólnego stanu gospodarki w danym społeczeństwie. Takie działanie, mimowolnie pozwala na jego rozwój i ulepszenie.

Koncepcja niewidzialnej ręki rynku spotkała się zarówno z poparciem, jak i krytyką ze strony specjalistów w tym temacie. Jest ona często stawiana za przykład propagujący teorię liberalizmu gospodarczego, co w rezultacie...

Podobne wypracowania