Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ordynacja proporcjonalna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ordynacja to zbiór przepisów prawnych regulujących przeprowadzanie wyborów. Ordynacją proporcjonalną określa się jeden ze sposobów liczenia głosów oddanych przez wyborców w wyborach. System proporcjonalny stosowany jest w okręgach wielomandatowych. Mówiąc najprościej, mandaty dzielone są proporcjonalnie do liczby głosów, jakie uzyskało dane ugrupowanie.

Ordynacja wyborcza może wykorzystywać tzw. metodę Sainte-Lague. Stosuje się ją w sposobie przeliczania oddanych głosów na liczbę mandatów. Jej nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego matematyka który odpowiedzialny jest za jej opracowanie. Ma dość skomplikowane zastosowanie: szukane są największe, następujące kolejno po sobie ilorazy liczb oddanych głosów na dane ugrupowanie bądź osobę. Podział mandatów dokonywany jest poprzez dzielenie liczby uzyskanych głosów przez liczby nieparzyste poczynając od jedynki. Następnie z obliczonych tak ilorazów dla wszystkich komitetów wyborczych wybiera się tyle największych, ile stanowisk jest do obsadzenia.

Metoda d`Honta (również pochodząca od nazwiska matematyka, tym razem belgijskiego – będącego jej twórcą) opiera się na podziale głosów wyborców...

Podobne wypracowania