Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opozycja legalna i opozycja nielegalna - różnice, porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opozycja to przeciwstawianie się jakieś idei przez jednostkę lub grupę w celu przeprowadzenia niezbędnych zmian. To wyrażanie protestu oraz okazywanie oporu. 

Opozycja polityczna to podjęcie działania przeciwko polityce stosowanej przez rząd w państwie, mające na celu przejęcie władzy przez partię niemającą na nią wpływu. 

Kryteria wyszczególniające różne typy opozycji są różnorodne. Funkcjonuje opozycja parlamentarna, której przedstawiciele zasiadają w Sejmie bądź Senacie. Ponadto można zaobserwować aktywność reprezentantów opozycji pozaparlamentarnej, którzy nie zasiadają w wymienionych instytucjach. Istnieje także opozycja prosystemowa, mająca na celu przejęcie władzy bez zmian ustrojowych i systemowych w państwie. Jej zwolennicy opowiadają się na korzyść systemu, krytykując jedynie polityków sprawujących władzę, widząc siebie samych na tych stanowiskach. Oprócz tego wyróżnić można także opozycję antysystemową, która winą za nieudolną politykę ekonomiczną w państwie obarcza wadliwy ustrój państwowy, który należy zmienić. 

Opozycję wreszcie można podzielić na legalną oraz nielegalną. Opozycja legalna to opozycja działająca zgodnie z przepisami prawa...

Podobne wypracowania