Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezpieczeństwo międzynarodowe - definicja, modele, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan wolny od zagrożeń. Jest on zjawiskiem dynamicznym, niestałym. Bezpieczeństwo międzynarodowe to określony układ stosunków międzynarodowych, zapewniający stan wolny od groźby napaści militarnej lub presji zewnętrznej – również tej pozamilitarnej.

Na płaszczyźnie międzynarodowej bardzo ważne są wszelkiego rodzaju umowy, traktaty i pakty podpisywane z innymi państwami, mające na celu zapewnienie stabilności i pokoju oraz pomoc w razie zagrożenia jednego z sygnatariuszy. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo międzynarodowe nie jest sumą bezpieczeństw narodowych. Można podać cztery wartości bezpieczeństwa:

- Przetrwanie
- Niepodzielność terytorialna
- Suwerenność
- Jakość życia

Z kolei modele koncepcji bezpieczeństwa międzynarodowego to:

- neutralność – czyli powstrzymywanie się od zaangażowania w sprawy międzynarodowe, nieuczestniczenie w w układach, niepopieranie żadnej z stron konfliktu,
- izolacjonizm – oznacza nieangażowanie się w kwestie polityki międzynarodowej na całym świecie bądź w wybranej jego części. Postawę taką przyjęli Amerykanie uznając Doktrynę Monroe'a,
- równowaga sił – jest to niedopuszczenie do hegemonii kraju bądź krajów...

Podobne wypracowania