Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina - rodzaje rodziny. Podział rodziny wg kryterium warunków wychowawczych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina jest podstawową grupą społeczną, występującą w każdym społeczeństwie. Pełni rozmaite funkcje w zróżnicowanym społeczeństwie. Członków rodziny wiąże więź formalna, która określa ich wzajemne prawa i obowiązki, więź małżeńska oraz wspólnota materialna i mieszkaniowa, a także różnorakie funkcje, jakie ta grupa spełnia.

W zależności od przyjętego kryterium, wyodrębnić można różne rodzaje rodzin istniejące w społeczeństwie. Jednym z takich kryteriów mogą być warunki wychowawcze panujące w rodzinie. Zależą one przede wszystkim od liczebności. 

Rodziny sklasyfikować możemy jako nieliczne (posiadające 1-2 dzieci), rodziny średnio liczne (3-4 dzieci), które generują optymalny poziom procesu uspołecznienia, ponieważ gwarantują właściwą styczność między rodzicami i dziećmi oraz wśród rodzeństwa. Natomiast rodziny bardzo liczne, wychowujące ponad 4 dzieci, uznawane są za mało korzystne dla procesu socjalizacji w występującym w nich układzie stosunków, ze względu na możliwe trudności w ich ujednoliceniu. Często jednak jest i tak, że w rodzinie wielodzietnej, starsze rodzeństwo pomaga rodzicom w wychowaniu młodszych dzieci i więzi społeczne między wszystkimi członkami rodziny są bardzo mocne.

Warunki...

Podobne wypracowania