Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obywatel - postawy obywatelskie i działania obywatelskie. Dobry obywatel - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obywatelem nazywamy osobę formalnie przynależącą do danego kraju, to znaczy – posiadającą w nim określone prawa, ale także obowiązki obywatelskie (również określone prawa i obowiązki posiada państwo względem swojego obywatela). Bardzo trudno określić dokładnie, czym powinien charakteryzować się dobry obywatel, jednak można wymienić postawy, które mogą być nazywane „obywatelskim”, a więc takimi, które mogą służyć za przykład dla reszty społeczeństwa.

Jedną z najważniejszych cech jest uczciwość – nie tylko względem najbliższych nam osób, ale wszystkich obywateli, jak również władzy. Dobre państwo można stworzyć tylko przy pomocy uczciwych obywateli, którzy będą potrafili dbać o dobro narodu tak samo jak o dobro osobiste.

Społeczeństwo powinno cechować się również sporą aktywnością, gdyż nie tylko władza może dokonywać zmian, mogą to czynić również poszczególne jednostki. Muszą one jednak przede wszystkim wierzyć, że jest to osiągalne. Naszą aktywność możemy uskuteczniać poprzez czynne bądź bierne uczestnictwo w wyborach, zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych czy pomagając jako wolontariusze. Obywatele powinni być świadomi  swoich praw, ale również wywiązywać...

Podobne wypracowania