Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja RP - art. 13. - interpretacja, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konstytucja RP, Rozdział 1, Art. 13: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.”

Zakaz ten dotyczy istnienia partii politycznych oraz innych tego typu organizacji, które w jakikolwiek sposób odwoływałyby się w swoich programach do totalitarnych praktyk i metod działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program zakładałby lub dopuszczał nienawiść rasową lub narodowościową, nawoływałby do stosowania przemocy w celu zdobycia władzy albo wpływu na politykę państwową lub przewidywałby utajnienie struktur tych organizacji lub ich członkostwa.

Zakaz ten odwołuje się zatem do wszelkich tego typu działań i praktyk, nie tylko w przypadku partii politycznych, ale wszelkiego rodzaju organizacji, które zrzeszałyby osoby zainteresowane szerzeniem poglądów niezgodnych z prawem. Preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej mówi bowiem o chrześcijańskim...

Podobne wypracowania