Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarki i Rozwoju - cele, zadania, działalność, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Cooperation and Development) - międzynarodowa organizacja gospodarcza, do której należą najbardziej uprzemysłowione i rozwinięte ekonomicznie kraje o ustroju demokratycznym. 

OECD utworzona została na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, którą podpisano 14 grudnia 1960 r. Nowopowstała organizacja zastąpiła istniejącą od 16 kwietnia 1948 Organizację Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), którą powołano dla integrowania odbudowujących się po zniszczeniach wojennych gospodarek państwowych w Europie, korzystających z pomocy przyznanej w ramach Planu Marshalla. 

Na początku, do OECD należało 17 państw z Europy Zachodniej, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Turcja. Natomiast obecnie, członkami organizacji jest 30 państw, w tym Polska (od 1996 r.). Siedzibą OECD jest Paryż, zaś językami urzędowymi - angielski i francuski. 

Głównym celem OECD jest promocja trwałego i stabilnego wzrostu gospodarczego, a także rozwój handlu światowego bez dyskryminowania, zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowymi. Państwa członkowskie starać się mają o wzrost zatrudnienia i utrzymanie stabilizacji...

Podobne wypracowania