Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

RWPG - Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - cele, zadania, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

RWPG - Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - międzynarodowa organizacja współpracy i koordynacji gospodarczej państw socjalistycznych, które po II wojnie światowej pozostawały uzależnione od ZSRR.

Inicjatywę stworzenia takiej organizacji wystąpił Stalin, który chciał umocnić wpływ Kremla na gospodarki wszystkich krajów bloku wschodniego. Zaczynała się bowiem „zimna wojna” i ZSRR musiał pokazać światu, że wcale nie musi współpracować z krajami kapitalistycznymi, lecz że jest samowystarczalny w każdej dziedzinie. Organizację powołano do życia podczas konferencji w Moskwie, która odbywała się od 5 do 8 stycznia 1949 r. Początkowo, do RWPG weszły następujące kraje: ZSRR, Albania (wystąpiła w 1962 r.), Bułgaria, Czechosłowacja, Niemiecka Republika Demokratyczna (faktycznie dołączyła w 1950 r.), Polska, Rumunia i Węgry, a w następnych latach inne państwa komunistyczne - Mongolia (1962), Kuba (1972) i Wietnam (1978). W okresie tzw. destalinizacji, kiedy na jaw wyszło ogromne zacofanie krajów socjalistycznych, współpracę z RWPG podjęła Jugosławia (1964), a potem też Finlandia. Obserwatorami podczas narad były przez lata Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Korea Północna) i Chińska Republika Ludowa,...

Podobne wypracowania