Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marshall McLuhan - „Globalna wioska” - co to jest „globalna wioska”? Znaczenie, przykłady, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Global village, czyli z języka angielskiego „globalna wioska”, to termin z zakresu teorii komunikacji. Do świadomości publicznej trafił w latach 60. XX wieku. Pierwsze wzmianki na ten temat odnaleźć można w książce pod tytułem „Galaktyka Gutenberga” (ang. „The Gutenberg Galaxy”), wydanej w roku 1962. Jej autorem jest Marshall McLuhan – kanadyjski teoretyk komunikacji. Praca ukazuje wpływ wynalazku Gutenberga na zmiany w światowej świadomości, zaznaczając jednocześnie, że był on jedynie spoiwem wielu wynalazków, które służyły do innych celów, jednak przez niego zostały połączone i wykorzystane w wiadomy sposób. Następnie analizie poddawane są czasy najnowsze, gdzie w ujęciu rozwoju technologicznego ukuty zostaje termin „globalnej wioski”.

Kanadyjczykowi chodziło o ukazanie wpływu rozwoju mediów oraz technologii, który znacząco ułatwił komunikowanie się ludzi, przełamując wiele barier – również te najpowszechniejsze, jak odległość i czas. Trend ten bardzo mocno wpłynął na latach 60., jednak nie funkcjonuje on nieprzerwanie. Lata 70. i 80. były czasem, gdy nieco przycichły głosy na temat globalizacji, dopiero bum technologiczny początku lat 90. spowodował powrót...

Podobne wypracowania