Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Kowal” - interpretacja i analiza sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Leopolda Staffa pt.: „Kowal” pochodzi z debiutanckiego, wydanego w 1901 roku tomu poetyckiego tego twórcy. Cały cykl pozostaje pod wyraźną inspiracją filozofii Fryderyka Nietzschego, szczególnie zaś stworzoną przez niego postacią monumentalnego nadczłowieka – jednostki o nieskończonej potędze i możliwościach. Taką postacią jest również tytułowy bohater wiersza, stanowiący symbol aktywistycznej, pełnej witalności postawy wobec życia, którą Staff promował u początków swojej twórczości.

Pod względem formalnym „Kowal” odwołuje się do stale towarzyszącego twórczości tego poety klasycyzmu, został bowiem ujęty w ramy kunsztownego sonetu. Regularne, 13-zgłoskowe wersy kończą się krzyżowymi, dokładnymi rymami w tetrastychach, zaś w tercynach odpowiadają sobie pierwsze wersy obu strof, a pozostałe rymują się sąsiadująco.

Elementem klasycyzującym jest również tytułowy bohater wiersza ustylizowany na Hefajstosa – mitycznego boga ognia, kowali i złotników, pracowicie wykuwający fantastyczne rękodzieła w swojej kuźni we wnętrzu wulkanu. Do jego postaci odwołują nas atrybuty przestrzeni, w której pracuje podmiot liryczny wiersza: „bezkształtna masa kruszców”,...

Podobne wypracowania