AMC - Andyjski Wspólny Rynek - cele, zadania, opis
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
AMC - Andyjski Wspólny Rynek (Andino Mercado Comun, AMC) - tzw. Pakt Indyjski lub Układ z Cartageny - jedno z ugrupowań regionalnej integracji gospodarczej.
AMC powołany został przez 5 państw: Chile, Ekwador, Kolumbię, Peru i Wenezuelę. Podczas konferencji w Bogocie, w sierpniu 1966 r., szefowie rządów ww. państw uchwalili tzw. Deklarację z Bogaty. W tekście deklaracji państwa zobowiązały się do szybszej niż w ramach LAFTA, czyli Stowarzyszenia Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej liberalizacjiwe wzajemnych stosunkach handlowych, stworzenia wspólnego rynku i ogólnego zacieśnienia współpracy w regionie. W 1967 do AMC dołączyła Boliwia, a w rok później państwa powołały do istnienia nową instytucję: Andyjskie Stowarzyszenie Rozwoju, które miało udzielać pomocy finansowej krajom członkowskim. W roku 1969, 26 maja Boliwia, Chile, Ekwador, Kolumbia i Peru podpisały w Cartagenie, w Kolumbii, Pakt Andyjskiej Integracji Subregionalnej, który następnie zaaprobowała LAFTA i - jako Układ z Cartageny - wszedł on w życie 9 lipca 1969 r. Wkrótce do sygnatariuszy Paktu na powrót dołączyła Wenezuela (1973), zaś w 1976 - zrezygnowało z udziału Chile.
AMC było rezultatem pewnego kryzysu w łonie LAFTA, spowodowanego dyskryminacja interesów uboższych członków stowarzyszenia. Bieżące trudności ekonomiczne, zmusiły zatem niektóre kraje do podjęcia osobnej, w węższym kręgu skupionej działalności. Prace AMC przyniosły efekty zwłaszcza w latach 70. i 80., kiedy to podpisanych zostało kilka kluczowych dla rozwoju porozumień (np. Zmodyfikowany Protokół z Cartagena, Deklaracje z Machu Picchu, z La Paz czy z Galapagos).
W 1991 r. podpisano Akt z Caracas, który zdecydował o utworzeniu strefy wolnego handlu od 1992 do 1995 r. W 1994 r., w Suito w Ekwadorze, 5 państw członkowskich podpisało porozumienie o wprowadzeniu wspólnych ceł wewnętrznych. Aby przezwyciężyć regionalne trudności w dziedzinie gospodarki, państwa AMC starają się także o integrację z innymi podmiotami. Dlatego kraje członkowskie mogą swobodnie zawierać umowy handlowe z innymi państwami. Na tej zasadzie powstała np. tzw. Grupa Trzech skupiająca Kolumbię, Meksyk i Wenezuelę. Obecnie, ambicją AMC jest stworzenie Wspólnego Rynku Latynoamerykańskiego. Od 1993 r. AMC współpracuje też z Unią Europejską.
Najwyższym organem AMC jest rezydująca w Limie Komisja do spraw Układu z Cartageny. Składa się z przedstawicieli państw członkowskich i zbiera się 3 razy do roku. Organem wykonawczym jest Junta, do której należą 3 wybrani przez Komisję członkowie ze statusem funkcjonariuszy międzynarodowych. Prace bieżące AMC wspomagają też Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Komitet Doradczy. Do organizacji należy dzisiaj 9 państw.
Podobne wypracowania do AMC - Andyjski Wspólny Rynek - cele, zadania, opis
- Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne Polski - opracowanie
- Czynienie dobra - jak można czynić dobro w naszym codziennym życiu? Wypracowanie
- OECD - Organizacja Współpracy Gospodarki i Rozwoju - cele, zadania, działalność, opis
- OPEC - Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową - cele, zadania, działalność, opis
- UNESCO - cele, działalność, funkcje. Opis
- UNESCO - geneza, historia, członkowie
- UNIDO - Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Spraw Rozwoju Przemysłowego - cele, zadania, opis
- WHO - Światowa Organizacja Zdrowia - cele, zadania, funkcje. Opis
- WHO - Światowa Organizacja Zdrowia - geneza, historia, członkowie
- WTO - Światowa Organizacja Handlu - cele, zadania, opis
- Międzynarodowa organizacja lotnictwa cywilnego - cele, zadania, opis
- RWPG - Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - cele, zadania, opis
- SELA - Latynoamerykański System Gospodarczy - cele, zadania, opis
- UDEAC - Unia Celna i Gospodarcza Afryki Środkowej - cele, zadania, opis
- WNP - Wspólnota Niepodległych Państw - cele, zadania, historia, opis
- Wspólnota Europejska - cele, zadania, opis, członkowie
- Wspólnota Europejska a Unia Europejska - historia
- ASEAN - Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej - cele, zadania, opis
- EWG - Europejska Wspólnota Gospodarcza - cele, zadania, opis
- GATT - Układ Ogólny w Sprawie Ceł i Handlu - cele, zadania, opis