Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

AMC - Andyjski Wspólny Rynek - cele, zadania, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

AMC - Andyjski Wspólny Rynek (Andino Mercado Comun, AMC) - tzw. Pakt Indyjski lub Układ z Cartageny - jedno z ugrupowań regionalnej integracji gospodarczej. 

AMC powołany został przez 5 państw: Chile, Ekwador, Kolumbię, Peru i Wenezuelę. Podczas konferencji w Bogocie, w sierpniu 1966 r., szefowie rządów ww. państw uchwalili tzw. Deklarację z Bogaty. W tekście deklaracji państwa zobowiązały się do szybszej niż w ramach LAFTA, czyli Stowarzyszenia Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej liberalizacjiwe wzajemnych stosunkach handlowych, stworzenia wspólnego rynku i ogólnego zacieśnienia współpracy w regionie. W 1967 do AMC dołączyła Boliwia, a w rok później państwa powołały do istnienia nową instytucję: Andyjskie Stowarzyszenie Rozwoju, które miało udzielać pomocy finansowej krajom członkowskim. W roku 1969, 26 maja Boliwia, Chile, Ekwador, Kolumbia i Peru podpisały w Cartagenie, w Kolumbii, Pakt Andyjskiej Integracji Subregionalnej, który następnie zaaprobowała LAFTA i - jako Układ z Cartageny - wszedł on w życie 9 lipca 1969 r. Wkrótce do sygnatariuszy Paktu na powrót dołączyła Wenezuela (1973), zaś w 1976 - zrezygnowało z udziału Chile. 

AMC było rezultatem pewnego kryzysu w łonie LAFTA,...

Podobne wypracowania