Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultury - Poppersi - charakterystyka, historia, informacje. Poppersi jako subkultura

Termin „subkultura” określa najczęściej grupę wyznającą i propagującą odmienny zespół norm, zachowań i wartości niż ten, który został ukształtowany i przyjęty przez ogół społeczeństwa. Zjawisko to można charakteryzować zarówno z perspektywy zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Ta pierwsza znajduje swoje odniesienie przede wszystkim w specyficznej powierzchowności członków przynależących do konkretnej subkultury, a więc – ich wyglądzie, np. ubiorze, fryzurze itp. Druga z kolei opiera się zasadniczo na przyjmowanych w poszczególnych grupach założeniach obyczajowych, ideologicznych itd., przy jednoczesnym odrzuceniu lub kontestacji zastanej rzeczywistości społecznej i wszystkiego, co się z nią łączy.

Jedną z dość już zapomnianych subkultur są poppersi. Korzenie tego ruchu sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to na Zachodzie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, nastąpiła popularyzacja nowego trendu w muzyce – dyskotekowego komercjalizmu. Szczyt aktywności nowej subkultury w Polsce przypadł z kolei na początkowy okres lat osiemdziesiątych. Wyodrębnienie się tej grupy w ówczesnym społeczeństwie było również bezpośrednim wyrazem i manifestacją dążeń młodych ludzi, zwłaszcza wywodzących się z niższych sfer, do realizacji marzeń o lepszym życiu. Stąd też większość członków polskiego ruchu stanowiła młodzież ze szkół zawodowych, przy czym szczególną aktywność przejawiały osoby wywodzące się z tradycyjnych robotniczych rodzin.

Jednym z najprężniej rozwijających się miejsc, które skupiało poppersów, była Nowa Huta, gdzie w połowie lat 70. doszło nawet do kilku ekscesów pomiędzy członkami tego ruchu a punkami. Jednakże animozje te nie były nowym zjawiskiem, gdyż powszechnie wiadome było, że ci drudzy nie cieszyli się sympatią tych pierwszych.

Zewnętrzny wizerunek poppersów charakteryzowały szerokie, „pumpiaste” spodnie, które były zwężane ku dołowi, specyficzna fryzura z długą grzywką, białe skarpetki i mokasyny. W środowisku poppersów w dobrym stylu było co najmniej raz na jakiś czas pokazać się w dyskotece, kawiarni bądź też zamówić drogi szampan, drinka. Warto także dodać, iż subkultura ta nie zdążyła rozprzestrzenić się terytorialnie, gdyż poza kilkoma krajami na świecie jej znaczenie było właściwie marginalne. Dodatkowo, nawet w tych państwach, w których zdążyła się zadomowić, nie pozostała zbyt długo.

Podobne wypracowania do Subkultury - Poppersi - charakterystyka, historia, informacje. Poppersi jako subkultura