Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ESBC - Europejski System Banków Centralnych - funkcje, zadania, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

ESBC jest systemem bankowym, który działa w strukturze Unii Europejskiej i którego podstawową jednostką jest Europejski Bank Centralny. 

System bankowy w Unii składa się z dwóch struktur: Eurosystemu i ESBC. ESBC składa się natomiast z Europejskiego Banku Centralnego i pozostałych banków centralnych wszystkich państw struktury unijnej. Został utworzony 1 czerwca 1998 r. W skład tej struktury wchodzą również banki państw, które nie przyjęły waluty euro: Danii, Szwecji, Polski, Czech, Węgier, Litwy, Wielkiej Brytanii i Łotwy. Niedawno w strukturę weszły również Bułgaria i Rumunia. ESBC posiada kilka głównych organów decyzyjnych, są nimi:

- Rada Prezesów EBC

- Rada Ogólna EBC. 

Europejski Bank Centralny od czasu do czasu sporządza sprawozdania, które mają charakter podsumowujący w zakresie działalności całej struktury ESBC. Takie podsumowanie zdawane jest przed Parlamentem Europejskim, przed Radą Unijną i Komisją Europejską. 

Zadania ESBC są dosyć oczywiste – ma za zadanie utrzymać stabilność cen, walczyć z inflacją. Wspiera również politykę gospodarczą państw europejskich. ESBC rozpoczął działalność w momencie wprowadzenia trzeciego...

Podobne wypracowania