Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barwy narodowe Polski - historia, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polska jak każdy kraj na świecie ma swoje barwy narodowe, godło i flagę. Historia tych symboli związana jest z polską tradycją i wydarzeniami, które miały miejsce w dawnej przeszłości. Obecnie polskimi barwami narodowymi jest biel i czerwień na fladze. 

Biel u góry, czerwień na dole. 2 maja każdego roku obchodzi się dzień barw narodowych. 

Początkowo barwą Polski był tzw. karmazyn, był on symbolem bogactwa i szlachetności. 

Kolor ten był w ówczesnych czasach bardzo drogi, stanowił o wyjątkowości i bogactwie. Karmazyn wykorzystywali tylko najbogatsi, to symbolizowało siłę, władzę i potęgę. Barwy narodowe Polski zaczęto stosować podczas bitew, delegacji królewskich i wojen, a także różnego rodzaju wypraw. 

Barwy królewskie pojawiają się po raz pierwszy w XV w. chociaż już wcześniej stosowane były insygnia orła i korony na flagach. Za pierwszą polską flagę uważa się barwy Rzeczpospolitej Obojga Narodów, gdzie widniały trzy pasy na fladze – dwa czerwone i biały oddzielający oba czerwone. 

Po raz pierwszy kolory te jako narodowe uznano 3 maja 1792 r. Flaga zaczęła przyjmować coraz bardziej zbliżony format do obecnego. Sejm Królestwa Polskiego zatwierdził...

TAGI: symbol Polska

Podobne wypracowania