Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna - ISO - definicja, historia, kraje członkowskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

ISO to oficjalna nazwa Międzynarodowej Organizacji Informacyjnej (zwanej też Normalizacyjną). Literowy skrót został przyjęty przez wszystkie państwa jako oficjalny ze względu na łatwość jego wymówienia.

ISO została powołana w roku 1946. Należy jednak pamiętać, iż organizacja ta powstała z połączenia dwóch różnych instytucji. Na oficjalnej konferencji zostały złączone mianowicie – Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA) oraz Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów (UNSCC). ISA stanowiła związek światowych organizacji standaryzacyjnych, natomiast UNSCC zajmowała się reprezentacją byłych państw kolonialnych oraz państw europejskich. Właśnie te dwie organizacje zostały połączone w jedną instytucję, zwaną od tamtej pory ISO.

Międzynarodowa Organizacja Informacyjna to organ pozarządowy. W praktyce oznacza to, iż członkowie nie są delegowani przez rząd. Ma to ogromny walor funkcjonalny, ponieważ instytucja działa jako niezależna i może samodzielnie decydować o sprawach normalizacyjnych. Głównym celem działalności ISO jest praca nad nowymi normami oraz koordynacja wprowadzonych już inicjatyw. Należy jednak pamiętać, iż organizacja ta, funkcjonująca jako pozarządowa,...

Podobne wypracowania