Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System partyjny - Rodzaje systemów partyjnych - opracowanie, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System partyjny to ogół partii i ugrupowań działających w danym państwie. Istnieje osiem rodzajów tego systemu. Każdy z nich posiada własne funkcje i spełnia inne zadania. Klasyfikacji systemów można dokonać poprzez obserwacje relacji wszystkich partii i opis stosunków zachodzących pomiędzy nimi.

System jednopartyjny zakłada istnienie tylko jednej partii, która w państwie uważana jest za najważniejszą i posiada status rządzącej. Oczywiście, pojawiają się też inne ugrupowania, ich program jest opozycyjny wobec partii wiodącej prym. Niestety, zazwyczaj bywa tak, że partia główna zwalcza i hamuje rozwój każdej opozycji. Przykładem istnienia systemu partyjnego są kraje komunistyczne, na przykład historyczne ZSRR lub Polska socjalistyczna (PZPR).

System dwupartyjny polega na istnieniu dwóch partii dominujących. Oprócz nich istnieją inne, ale praktycznie nigdy nie dochodzą do władzy. Dwupartyjność oznacza, iż dwie partie posiadają władzę nieustannie, jednak dochodzą do niej naprzemiennie. Przykładem są Partia Demokratyczna oraz Partia Republikańska w Stanach Zjednoczonych.

System dwuipółpartyjny jest bardzo podobny do wyżej wymienionego. Również zakłada istnienie dwóch najpotężniejszych...

Podobne wypracowania