Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Wielki - polityka króla Polski - sukcesy i porażki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Wielki objął tron polski po śmierci Władysława Łokietka i stanął wobec podobnych problemów z jakimi borykał się jego ojciec. Głównym przedmiotem polityki zagranicznej Kazimierza Wielkiego było rozwiązanie problemu roszczeń luksemburskich, konflikt krzyżacki i kwestia Rusi Halickiej. Sojusz luksembursko-krzyżacki był bardzo niebezpieczny dla interesów Polski i zagrażał państwu Kazimierza Wielkiego.

Pierwszą spektakularną decyzją nowego polskiego króla było zawarcie rozejmu z Krzyżakami, pod czujnym okiem swego szwagra króla Węgier Karola Roberta. W 1335 roku rozpoczęły się rozmowy z Janem Luksemburskim w Trenczynie, król czeski zrezygnował z roszczeń do korony polskiej w zamian za prawo do Śląska i Mazowsza. Na tego typu układy polski król jednak się nie zgodził, udało mu się natomiast w tym samym  roku w Wyszehradzie, wykupić czeskie pretensje do polskiego tronu za cenę 20 tys. kóp groszy czeskich, bez informacji w kwestiach Śląska czy Mazowsza. Jan Luksemburski ostatecznie zrzekł się swoich pretensji. Dopiero cztery lata później Kazimierz Wielki zrzekł się praw do Śląska.

Kolejnym problemem polityki zagranicznej Kazimierza Wielkiego byli Krzyżacy, którzy przemocą zabrali Pomorze...

Podobne wypracowania