Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Fredro uważany jest za najwybitniejszego twórcę polskiej komedii. Główną cechą jego dzieł są doskonale zarysowane postaci, ciekawa, pełna zabawnych sytuacji akcja oraz mistrzowskie używanie języka. Dzięki temu utwory tego pisarza nadal pozostają zabawne, a użyte w nich kwestie wciąż żyją we współczesnej mowie.

„Zemsta” została napisana w 1833. Rok później po raz pierwszy wystawiono ją na lwowskiej scenie teatralnej. Natomiast w formie książkowej ukazała się w 1838 r. Inspiracją dla autora stały się autentyczne wydarzenia, o których Fredro dowiedział się po odziedziczeniu połowy zamku w Odrzykoniu. W aktach procesowych odnalazł informację, że w XVII w. miejsce zamieszkane było przez Piotra Firleja i Jana Skotnickiego. Pierwszy z nich zajmował zamek dolny, natomiast siedziba drugiego mieściła się w górnym. Obydwaj mężczyźni robili wszystko, by uprzykrzyć sobie życie. W rozwiązaniu ich sporu nie pomagały nawet rozprawy sądowe, chociaż prawo stało po stronie Skotnickiego (Firlej uważał go za niegodnego siebie sąsiada i chciał wypędzić go z twierdzy). Kres zwadzie położyło dopiero małżeństwo syna wojewody – Piotra Firleja z córką kasztelana – Zofią Skotnicką.

W komedii Aleksandra Fredry zamek...

Podobne wypracowania