Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy zgadzasz się ze zdaniem, iż średniowiecze to „wieki ciemne”? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze to epoka trwająca od V do XV wieku, która w świadomości współczesnych ludzi jawi się jako czas ciemnoty, wszechobecnej władzy Kościoła oraz krwawych krucjat. Choć niewątpliwie w wiekach średnich odnaleźć można przejawy kulturotwórcze, jak na przykład działalność kleru świeckiego i zakonnego, dzięki którym powstawały szkoły, biblioteki, rozwijała się nauka i filozofia, to jednak ten długi w dziejach okres był w dominującej części czasem blokowania i uniemożliwiania postępu i rozwoju. 

Kościół katolicki w swym dążeniu do sprawowania kontroli nad umysłami wiernych, w sposób bezwzględny i stanowczy pilnował, by żadna myśl, idea, koncept, nie zburzyły obrazu świata i człowieka, jaki był przez niego konstruowany. Brak powszechności nauczania, umiejętności czytania i rozwoju umysłowego duchowieństwo wykorzystywało i przyczyniało się do zachowania takiego stanu rzeczy. Natomiast jednostki wybitne, które swą oświeconą myślą zapragnęły głosić różnego typu prawdę o świecie wśród ludzi, spychane były na margines społeczny. Najdobitniejszym tego dowodem był Indeks Ksiąg Zakazanych, który wprowadzony w średniowieczu przetrwał aż do roku 1966, podważając uczone myśli, a ich autorów uznając za...

Podobne wypracowania