Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apokalipsa św. Jana - interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Apokalipsa wg św. Jana, która inaczej nazywana jest objawieniem, to najbardziej niezwykła i zagadkowa księga Nowego Testamentu i jest dopełnieniem objawienia Bożego, ukazującego koniec historii świętej, swój początek mającej w Księdze Rodzaju.
 
Autorem księgi jest święty Jan Ewangelista, choć niektórzy badacze twierdzą, że jest nim raczej Jan Prezbiter. Utwór powstawał w trzech etapach, znana dziś całość datowana jest na II w. n.e., a objawienia, jakich doświadczył autor, miały miejsce na wyspie Patmos, gdzie został zesłany. Adresatami dzieła byli chrześcijanie z Azji Mniejszej, którzy skonfliktowani byli z imperium rzymskim. W zamierzeniu św. Jana było przekazanie jemu współczesnym oraz potomnym z kolejnych wieków objawienia, które dotyczyło losów Kościoła łącznie z powtórnym zstąpieniem Chrystusa na ziemię.

Jan ujmuje swe wizje w apokaliptyczno-prorocką formę literacką . Cechą charakterystyczną jest tu ukazanie rzeczy ostatecznych w formie symboli. Autor mówi do wiernych w imieniu Boga, pouczając, napominając, pocieszając i grożąc.
 
Tematem utworu są dzieje ludzkości i Kościoła przybliżone przez liczne obrazy, które są kolejnymi aspektami tej samej całości....

Podobne wypracowania