Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Do gór i lasów” - interpretacja, środki stylistyczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Do gór i lasów” pochodzi z Trzeciej Księgi Jana Kochanowskiego. Zaliczany jest do gatunku fraszek, a więc krótkich, rymowanych utworów z często zabawnym lub żartobliwym wydźwiękiem i silnie zaznaczonej puencie.

Fraszka rozpoczyna się apostrofą skierowaną w stronę przyrody ożywionej oraz nieożywionej: „Wysokie góry i odziane lasy!”. Poeta czyni góry i lasy odbiorcami swojego monologu. Dlaczego zwraca się akurat do nich? Przyroda jest czymś, co od zawsze fascynowało człowieka ze względu na siłę żywiołu w niej ukrytego. Wzrastające od wieków bory oraz pamiętające najdalsze czasy wzgórza, poczytywane są za doświadczonych mędrców, którzy byli świadkami narodzin królów, upadku cesarstw czy też codziennego życia zwykłych ludzi.

Na tak statycznym (i, zadałoby się, wiecznym) tle umieszcza podmiot liryczny opis swego życia. Mamy wrażenie, iż jest to życiorys zamknięty w pigułce osiemnastu wersów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że utożsamiając podmiot liryczny z samym Janem Kochanowskim, nie pomylimy się.

Poeta, spoglądając na okazy przyrody, wspomina swoje życie, które jawi mu się jak szybko przewijająca się taśma filmowa. Z pogodą wylicza...

Podobne wypracowania