Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński - ogólna charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krzysztof Kamil Baczyński przeszedł do historii polskiej literatury jako czołowy poeta okresu wojny i okupacji, najjaśniejsza postać PokoleniaKolumbów – twórców narodzonych już w niepodległej Polsce, których okres dojrzewania, życiowego i twórczego, przypadł na czas II wojny światowej. Jego koledzy ze szkolnej ławy, których postaci zostały utrwalone w powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, zostali żołnierzami warszawskich Szarych Szeregów i podobnie jak młody poeta, polegli w czasie Powstania Warszawskiego.

Ze względu na wątłe zdrowie, Baczyński często opuszczał zajęcia szkolne, wobec czego jego stopnie były nienajlepsze, ale już w czasach gimnazjalnych wykazywał ogromne zainteresowanie literaturą, zwłaszcza francuską, co miało znaleźć później odzwierciedlenie w jego utworach poetyckich. Zadebiutował w 1938 roku wierszem „Wypadek przy pracy” na łamach pisma „Strzały”, będącego organem prasowym lewicowej organizacji „Spartakus”, która promowała idee komunizmu w duchu filozofii Trockiego.

W 1942 roku poeta rozpoczął studia na Wydziale Polonistyki tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, które porzucił niedługo przed wybuchem Powstania...

Podobne wypracowania