Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polska literatura wojenna i obozowa - ogólna charakterystyka

Pierwszego września 1939 roku granice Polski przekroczyły wojska nazistowskie pod wodzą Adolfa Hitlera, zaś w siedemnaście dni później kraj został zaatakowany z drugiej strony przez wojska sowieckie, które złamały w ten sposób pakt o nieagresji. Straszliwy kataklizm, jakim okazała się II wojna światowa, zakończył epokę modernistycznych dyskusji nad wizją artysty i jego miejscem w społeczeństwie, rozpoczynając czas rozmyślań nad godnością istoty ludzkiej w świecie, w którym wszelkie osiągnięcia kultury i cywilizacji przestają mieć znaczenie.

W kontrolowanej przez okupantów Polsce wszelkie instytucje związane z literaturą, kulturą i sztuką zostały zdelegalizowane. Zamknięto wydawnictwa, szkoły i uczelnie wyższe, wydając zakaz publikacji jakichkolwiek wypowiedzi polskiego środowiska intelektualnego, a nawet organizowania spotkań i dyskusji. Życie kulturalne zostało wobec tego przeniesione do podziemia, w którym organizowano tajne uniwersytety oraz wydawano w niewielkich nakładach utwory beletrystyczne i publicystyczne artystów bądź to walczących na wojennym froncie, bądź nadsyłających rękopisy z gett i kolejnych obozów masowej zagłady.

Powstająca w tych miejscach poezja miała przeważnie charakter okolicznościowy,...

Podobne wypracowania