Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Medaliony” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Medaliony” to zbiór ośmiu opowiadań Zofii Nałkowskiej, w których autorka podjęła tematykę drugiej wojny światowej. Dała obraz wstrząsających i budzących przerażenie sytuacji mających miejsce podczas okupowania ziem polskich przez III Rzeszę. Za źródła posłużyły jej dokumenty, z jakimi stykała się podczas pracy w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Autorka oddaje rzeczywistość tego mrocznego okresu w sposób bezpośredni. Jej opowiadania stanowią precyzyjny zapis okrucieństw popełnianych przez Niemców. Bez żadnych ogródek pokazuje ona, jak daleko może posunąć się człowiek, byle tylko utrzymać się na powierzchni. Dotyczy to zarówno okupantów i ludzi z nimi sprzymierzonych, jak i tych, których ta „maszyna nienawiści” miała wyeliminować. Pierwsi byli gotowi uznać życie bliskich za coś zupełnie bez znaczenia i obchodzić się z nimi niczym z przedmiotami. Dla drugich ostatnim wyjściem z sytuacji, w których się znaleźli była samobójcza śmierć.

Styl „Medalionów” jest chłodny i minimalistyczny. Narrator nie stosuje rozbudowanych opisów, ucieka także od oceniania. Już sam świat przedstawiony nosi cechy miejsca mrocznego, rodzącego...

Podobne wypracowania