Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Jasieński - futuryzm w twórczości Jasieńskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bruno Jasieński, podobnie jak Stanisław Młodożeniec, zapoznał się z założeniami futuryzmu w czasie pobytu w Moskwie w latach I wojny światowej. Po powrocie do kraju postanowił przeszczepić idee prądu gloryfikującego cywilizacyjny postęp na rodzimy grunt, co okazało się misją szczególnie wymagającą ze względu na zacofanie techniczne odradzającej się Polski i jej na wskroś rolniczy charakter.

Pierwsze kroki w kierunku popularyzacji futuryzmu zakończyły się skandalem i aresztowaniem Jasieńskiego za obrazę oficera w czasie wieczorku poetyckiego, który artysta zorganizował w szkole podchorążych w Chełmie, gdzie w 1920 roku odbywał przeszkolenie wojskowe. Po powrocie do Krakowa razem z Tytusem Czyżewskim i Stanisławem Młodożeńcem założył klub futurystyczny „Katarynka”, w ramach którego organizowane były różnego rodzaju spotkania z publicznością, nierzadko kończące się wyzwiskami i bijatyką. Jasieński realizował w ten sposób społeczne założenia awangardowego kierunku, który dla głośnej i stanowczej artykulacji swoich założeń operował prowokacją i drwieniem ze wszystkiego, co kojarzyło się z tradycją i starością.

W 1921 roku poeta zainicjował i zredagował najsłynniejsze przedsięwzięcie polskich futurystów: czterostronicową,...

Podobne wypracowania