Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk i Maria Konopnicka - porównanie twórczości najważniejszych poetów epoki pozytywizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Asnyk i Maria Konopnicka to najbardziej znani i cenieni przedstawiciele liryki pozytywistycznej. Choć oboje wpisywali się swoimi utworami w założenia filozoficzne epoki, to ich twórczość bardzo się od siebie różni.

W wierszach Asnyka – podobnie jak w twórczości Konopnickiej – pojawiają się motywy przyrody. Autor cyklu „W Tatrach” nawiązuje jednak, jako jedne z pierwszych poetów, do uroku tych gór. Opisuje je używając licznych epitetów. Koncentruje się na oddaniu piękna natury. Konopnicka natomiast sięga do motywów przyrody przede wszystkim wiejskiej. W jej utworach występują łany zbóż, łąki, pola, wrzosowiska. Opisy tych elementów stanowią jednak tylko punkt wyjścia, tło do rozważań nad kondycją najbiedniejszych mieszkańców wsi. Zza sielankowych często opisów przyrody wyłania się problematyka społeczna, rozważania na temat niedoli ludzkiej. Autorka „Wolnego najmity” zwraca uwagę na biedę i niesprawiedliwość społeczną, jakie panowały w jej czasach.

Podczas gdy Konopnicką zajmuje problematyka społeczna, Adam Asnyk zastanawia się w swoich utworach nad życiem ludzkim w ogóle. Jednym z często powtarzających się motywów jego twórczości...

Podobne wypracowania