Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” - interpretacja i analiza wiersza

„Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” jest jednym z niewielu przykładów liryki patriotycznej w twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wielu osobom poeta ten kojarzy się z satyrycznymi utworami kabaretu Zielona Gęś czy z wierszami o absurdalnej wymowie i groteskowej atmosferze. Tymczasem Gałczyński był czynnym żołnierzem, walczył w czasie II wojny światowej, dostał się do rosyjskiej niewoli i siedział w obozie w Starobielsku. Rosjanie przekazali go Niemcom i tylko dlatego uniknął rozstrzelania w Katyniu.

Układ wiersza

Utwór składa się z pięciu czterowersowych zwrotek przedzielonymi krótkimi zdaniami komentarza. Rymy są parzyste, żeńskie. Podmiot liryczny – trzecioosobowy, wszechwiedzący niby narrator z form prozatorskich – opowiada historię o dzielnej postawie polskich żołnierzy broniących Westerplatte w pierwszych dniach wojny z Niemcami:

„Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

(A lato było piękne tego roku)”.

Odniesienia i język użyty w wierszu

Oprócz patetycznego, podniosłego nastroju, w utworze są odniesienia do stanu przyrody, pogody (tak jak to cytowane w nawiasie powyżej), mające zwrócić uwagę na to, że mimo trwania wojny, straszliwego konfliktu pochłaniającego tysiące ofiar, świat ciągle pozostawał piękny. Nie ma jednak wątpliwości, że Gałczyński chwali heroiczną postawę żołnierzy, broniących niewielkiej placówki, którzy wytrzymali tydzień pod naporem przeważających sił przeciwnika.

Podmiot liryczny twierdzi, iż żołnierze nie skarżyli się na ból ani rany, a po śmierci poszli prosto do nieba, by zająć należne im miejsce na rajskich wrzosowiskach. Kiedy nadejdzie chwila próby, ojczyzna ponownie znajdzie się w potrzebie, przybędą jej z odsieczą.

Zastosowany w wierszu język jest potoczny, prosty, bez udziwnień i ornamentów. Ciekawym zabiegiem poetyckim jest odwołanie do legendy o rycerzach śpiących we wnętrzu góry, którzy mają przyjść na pomoc Polsce, kiedy kraj znajdzie się w wyjątkowym niebezpieczeństwie. Podobnie postąpić mają żołnierze z Westerplatte.

Podobne wypracowania do Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” - interpretacja i analiza wiersza