Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” jest jednym z niewielu przykładów liryki patriotycznej w twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wielu osobom poeta ten kojarzy się z satyrycznymi utworami kabaretu Zielona Gęś czy z wierszami o absurdalnej wymowie i groteskowej atmosferze. Tymczasem Gałczyński był czynnym żołnierzem, walczył w czasie II wojny światowej, dostał się do rosyjskiej niewoli i siedział w obozie w Starobielsku. Rosjanie przekazali go Niemcom i tylko dlatego uniknął rozstrzelania w Katyniu.

Utwór składa się z pięciu czterowersowych zwrotek przedzielonymi krótkimi zdaniami komentarza. Rymy są parzyste, żeńskie. Podmiot liryczny – trzecioosobowy, wszechwiedzący niby narrator z form prozatorskich – opowiada historię o dzielnej postawie polskich żołnierzy broniących Westerplatte w pierwszych dniach wojny z Niemcami:

„Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

(A lato było piękne tego roku)”.

Oprócz patetycznego, podniosłego nastroju, w utworze są odniesienia do stanu przyrody, pogody (tak jak to cytowane w nawiasie powyżej), mające zwrócić uwagę na to, że mimo trwania wojny,...

Podobne wypracowania