Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Nasza szkapa” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterami „Naszej szkapy” Marii Konopnickiej jest pięcioosobowa rodzina Mostowiaków. Na plan pierwszy wysuwają się sylwetki trzech braci – Felka, Wicka i Piotrka.

Wicek jest najstarszym pośród rodzeństwa. To z jego relacji znamy i jego oczami widzimy wydarzenia spadające lawinowo na jego dom rodzinny. Historia opowiadana jest przez niego z pewnego dystansu czasowego, to zdarzenia już przeżyte. Chłopiec jest bardzo dobrym obserwatorem. Z wielką precyzją opisuje życie rodzinne. Jest pełen energii i żywiołowości. Wielkim smutkiem napełnia go przymus oddawania Żydowi kolejnych sprzętów domowych, a najbardziej „skarbów” rodzinnych.

Felek jest młodszy od Wicka. Cechuje się radosnym usposobieniem i bardzo dynamicznym zachowaniem. Ma bardzo dobre serce, ponieważ bardziej dba o swego młodszego brata niż o własne potrzeby. Nie potrafi jednak dostrzec dramatu sytuacji w jakiej znalazła się jego rodzina. Gdy Mostowiakowie stają przed koniecznością wyprzedawania najpierw najmniej cennych, później mających dla nich wartość sentymentalną rzeczy, Felek zachowuje się wówczas, jak gdyby przeżywał jakąś fascynującą przygodę. Nie widzi rozpaczy z jaką rodzice oddają kolejne rzeczy, a wręcz namawia ich do...

Podobne wypracowania