Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Zostawcie nas”, „Jak dobrze” - cechy poezji Różewicza na podstawie utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powojenne wiersze Różewicza charakteryzują się specyficznymi środkami wyrazu. Obrazy wojny są ujmowane w sposób bardzo surowy, a poeta zdecydowanie odchodzi od klasycznej poezji. Tę nową poetykę określa się mianem „poezji okaleczonych ust” lub „poetyką ściśniętego gardła”. Do tego nurtu niewątpliwie należą wiersze „Zostawcie nas” oraz „Jak dobrze”.

Oba wiersze łączy podobna sytuacja liryczna: jest to wypowiedź człowieka, który przeżył wojnę. W jego świadomości tkwią potworne obrazy z przeszłości. W wierszu „Zostawcie nas” podmiot liryczny wypowiada się w imieniu całego pokolenia Kolumbów, zwracając się do tych, którzy nie przeżyli koszmaru wojny. Apeluje do późniejszych pokoleń, by zapomniały o tym, co się wydarzyło, ponieważ było to zbyt potworne, by można z tym normalnie żyć. Podmiot liryczny mówi: „Zapomnijcie o nas/ o naszym pokoleniu /żyjcie jak ludzie”. Ludzie, których młodość przypadła na lata wojny, są nią skażeni, nawet jeśli ją przeżyli, nie ma dla nich powrotu do normalnego życia. W kolejnych strofach autor przedstawia koszmar wojny, nie opisuje jednak konkretnych wydarzeń, ale wspomina, że wówczas zazdrościli nawet kamieniom...

Podobne wypracowania