Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Epikureizm i stoicyzm - scharakteryzuj oba kierunki filozoficzne, wskaż różnice i podobieństwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epikureizm i stoicyzm należą do głównych kierunków filozofii starożytnej. Korzystano z nich jednak także w późniejszych epokach, a kierunek działania zależał od aktualnego dla danego okresu światopoglądu.

Epikureizm wziął swój początek od postaci Epikura żyjącego w ok. IV w.p.n.e. Epikur stworzył elitarną szkołę, która podobnie jak w przypadku innych nurtów filozoficznych, miała za zadanie wyjaśnić, jak osiągnąć szczęście w życiu. Stworzył więc własny system wartości, którymi należało się kierować, by móc zaspokoić potrzebę poczucia szczęścia obecną i wpisaną w każdego z nas.

Generalnie epikureizm zakładał życie według zasady „Carpe diem”, czyli dosłownie „Chwytaj dzień”. Epikur uważał, że należy korzystać z doczesnych przyjemności i radości dnia codziennego, jak tylko jest to możliwe, gdyż przyszłość jest czymś, co w danej chwili nas nie dotyczy, a poznawanie świata stanowi dobro, z którego powinniśmy korzystać. Świadczy to o postawie hedonistycznej, gdzie przyjemność jest czymś dobrym i należy dążyć do jej osiągania. Dokonał również podziału przyjemności na takie, z których mamy bezgranicznie korzystać (jak np. cieszenie się życiem samym w sobie, miłość i przyjaźń...

Podobne wypracowania