Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg - strona 6

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

natomiast konieczne okazało się uściślenie reguł i norm dotyczących uznawania danych osób za błogosławione bądź święte. Dokonał tego papież Aleksander III w XII wieku, wydając dekret „Audivimus”, który mówił, iż możliwość decydowania o statusie błogosławionego lub świętego ma tylko papież. Następnymi krokami były dekrety papieży bł. Innocentego XI, św. Piusa X, a także Benedykta XIV. Uściśliły one i sprecyzowały procedury związane z beatyfikacją i kanonizacją.

Późniejszą formą kultu jest beatyfikacja, która skrystalizowała się dopiero w średniowieczu, a w XVI wieku papież Leon X zastrzegł możliwość uznawania za beatyfikowanego wyłącznie dla Watykanu. Dalsze procedury rozróżniające beatyfikację od kanonizacji ustalił papież Urban VIII w XVII wieku. Trzeba było dokonać owych ustaleń, gdyż ludzie nadal czcili osoby, które nie zostały oficjalnie wyniesione na ołtarze.

Oczekiwanie na kanonizację jest bardzo zróżnicowane pod względem panującym wokół niego atmosfery. Czasami dana osoba umiera w klimacie świętości i proces jej kanonizacji następuje bardzo szybko, jak było to np. ze św. Antonim, który został uznany za świętego już w rok po swojej śmierci. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku św. Klary...

Podobne wypracowania