Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga krzyżowa - co to jest droga krzyżowa? Definicja, opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W tradycji chrześcijańskiej termin „droga krzyżowa” funkcjonuje w kilku płaszczyznach. Przede wszystkim jest to męka Pańska, która została zakończona ukrzyżowaniem oraz śmiercią Jezusa. Poza tym droga krzyżowa to nabożeństwo w kościele katolickim oraz czwarta część tajemnicy bolesnej różańca świętego.

O drodze krzyżowej jako męce Pańskiej dowiadujemy się z Pisma Świętego, a dokładnie – z Ewangelii. Wydarzenie to opisują wszystkie Ewangelie, czyli pisma Marka, Mateusza, Łukasza oraz Jana. Według nich, Chrystus miał wielu przeciwników, między innymi prominentnych dostojników żydowskich. Jeden z uczniów Jezusa – Judasz Iskariota – wydał Go, co doprowadziło do uwięzienia Pana. Jezus stanął przed Piłatem, który miał Go sądzić. Chrystus – decyzją zebranej ludności – został skazany na śmierć poprzez ukrzyżowanie.

Droga do śmierci była pełna bólu i cierpienia. Pan Jezusa musiał nieść bardzo ciężki krzyż. Kilka razy upadał, był biczowany przez strażników, obdzierany z szat. Aby upamiętnić tamto wydarzenie chrześcijanie na całym świecie biorą udział w nabożeństwie zwanym właśnie drogą krzyżową. Jako wspólnota przeżywają męką Pańską podczas wspominania kolejnych stacji. Oto...

Podobne wypracowania