Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rok liturgiczny - co to jest rok liturgiczny? Okresy, podział, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rok liturgiczny w Kościele to umowny podział roku ze względu na pewne okresy, obrzędy i uroczystości religijne. Rok liturgiczny występuje również w innych religiach.

Tradycja Kościoła katolickiego stworzyła własny rok liturgiczny, na który składają się następujące okresy: okres adwentu, okres Narodzenia Pańskiego, okres zwykły, Wielki Post, Triduum Paschalne, okres Zmartwychwstania Pańskiego i – ponownie – okres zwykły. Okresy te wymienione są w kolejności chronologicznej.

Adwent rozpoczyna się na cztery niedzielne i trwa do Bożego Narodzenie. W tym czasie wierni przygotowują się na przyjście Jezusa Chrystusa, oczyszczają swoje serca i kontemplują wielką tajemnicę Pańskich narodzin. Okres Narodzenia Pańskiego, inaczej też czasem Bożego Narodzenia, rozpoczyna się dwudziestego piątego grudnia, czyli w dni przyjścia Jezusa na świat. Trwa do święta Chrztu Pańskiego, ale nasz Kościół dopuszcza przedłużenie okresu do drugiego lutego. Czas ten jest dla chrześcijan niezwykle ważny i radosny. Można powiedzieć, iż rozpoczyna się pierwszy etap dzieła zbawienia. W okresie Bożego Narodzenia obchodzimy wiele uroczystości, między innymi: uroczystość Szczepana Męczennika, święto Bożej Rodzicielki oraz świętego Jana Apostoła.

Kolejnym okresem w...

Podobne wypracowania