Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postacie biblijne: Zachariasz - życiorys, znaczenie, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bóg posłał przed Mesjaszem wielu ludzi, którzy mieli zapowiadać przyjście Zbawiciela. Ich narodzinom często towarzyszyły cuda, co miało stanowić podkreślenie wielkiej roli, jaką w swoim planie zbawienia widział dla nich Stwórca.

Zachariasz był kapłanem odznaczającym się wielką wiarą i doskonale wypełniającym swoje obowiązki. Pewnego dnia, gdy składał ofiarę Bogu, ukazał mu się archanioł Gabriel i przepowiedział mu, że doczeka się wspaniałego potomka. Dojrzały już mężczyzna, mając na uwadze fakt, iż długo starał się z żoną Elżbietą o dziecko, podszedł do zapowiedzi Bożego posłańca z rezerwą. Za zwątpienie Stwórca zesłał na swego sługę karę milczenia i nie mógł on, aż do czasu spełnienia się przepowiedni, wypowiedzieć ani słowa. Dopiero gdy na świat przyszedł długo oczekiwany syn i nastał dzień jego obrzezania, Zachariasz przemówił. Odwiódł wtedy krewnych od zamiaru nadania dziecku imienia, które sam nosił i wybrał inne – Jan. Także w tym momencie miał odśpiewać hymn „Benedictus” („Błogosławiony Pan Bóg Izraela”).

Imię Zachariasz oznacza z hebrajskiego – „Jahwe pamięta”. Jego wymowa może być szczególna w przypadku nowotestamentowego kapłana, ponieważ przez...

Podobne wypracowania